Mexický šátek neboli Rebozo

26.09.2023
foto Antama
foto Antama

Rebozo je ručně tkaný šátek ze 100% bavlny používaný v mezoamerických tradicích k mnoha účelům a je pro ženu nezbytným společníkem v různých jejích životních etapách. Život s rebozem začíná pro ženu v Mexiku již v děloze, maminka jej využívá např. k zahalování, podvazování bříška, k masáži nebo jen jako přikrývku. 

Rebozo se může používat k zakrytí hlavy před sluncem, k zakrytí ramen před větrem nebo jako taška na přenášení věcí a dětí. Často se dává jako dárek nebo jako dědictví od starších mladším generacím. Rebozo je součástí mexického kulturního dědictví a je symbolem mexické identity, stejně tak, jako je součástí každodenního života mexické ženy.

Díky tradičním mexickým porodním asistentkám, jako jsou Angelina Martinez Miranda a Naoli Vinaver, bylo rebozo představeno jako prvek kulturní výměny porodním asistentkám, dulám a  matkám po celém světě

V naší kultuře využíváme rebozo zejména při přípravě ženy na těhotenství a jako podporu početí. Během těhotenství pro uvolnění od napětí a úlevu od bolesti, ochraně před chladem pro bříško i ledviny či pro podporu optimálního uložení dítěte v děloze ke konci těhotenství. Během porodu pro hladší otevření porodních cest a úlevu od bolesti. Po porodu lze rebozo využít pro relaxaci a poporodní opečování, nošení miminka či jako deku pro přikrytí miminka. Šátek můžeme, stejně jako mexické ženy, využít i v širším rámci, tedy mimo období těhotenství. Velmi příjemné je zavinování bříška při menstruaci nebo během chladných dní.

Jak je vidět, i pro naše ženy může být tento mexický dar velkým pomocníkem v běžném životě.